Świat figur geometrycznych

Ogólnym celem tych zajęć w grupie „Pszczółki” było zaktywizowanie dzieci do rysowania i wyklejania figur geometrycznych ze wskazaniem wielkości przedmiotu.
Podczas prowadzonych zajęć dzieci wysłuchały opowiadania o krainie, w której wszystko zostało zrobione z figur geometrycznych, w ten sposób przypomniały sobie nazwy prostych figur geometrycznych: koło, kwadrat, trójkąt, prostokąt. W zajęciach wykorzystano różnego rodzaju klocki, papierowe elementy, układanki w tych poznanych kształtach, dzięki którym dzieci miały możliwość manipulowania figurami geometrycznymi, a także tworzenia z nich własnych kompozycji. Zadania stawiane dzieciom w czasie zajęć pozwoliły również na realizację takich zagadnień jak: wyodrębnianie cech wielkościowych, klasyfikowanie figur wg kształtu, wielkości i koloru czy tworzenie zbiorów, których elementy spełniają określone warunki w kołach, szeregach.
Na koniec zajęć została też zrobiona zbiorowa praca plastyczna, która polegała na wypełnianiu konturów dużego domu figurami geometrycznymi, jako uzupełnienie brakujących części np. dachówka na dachu, okna, drzwi, komin, dym, wokół domu chodnik, drzewo, a nad domem chmury, słońce i lecące ptaki. Podczas pracy dzieci wykazały się niezwykłą pomysłowością i fantazją. Zajęcia te budziły w nich wielki entuzjazm, zaangażowanie i wielką radość. Wszystkie wykonane zadania pomogły im także uświadomić, iż w codziennym świecie bardzo często spotykają się z przedmiotami, które są właśnie
w kształtach figur geometrycznych.