Wycieczka do ,,Fabryki Bombki Choinkowej „w Nowej Dębie.

24 listopada „Żabki” i „Biedronki” wybrały się do ,,Fabryki Bombki Choinkowej „w Nowej Dębie. Wycieczka miała na celu zwiedzanie fabryki i zapoznanie się z procesem powstawania ozdób choinkowych. Pod opieką pana przewodnika oglądaliśmy stanowiska z choinkami i bombkami z różnych części świata i epok. Widzieliśmy choinki w stylu amerykańskim, nowoczesne, pełne przepychu, mieniące się od brokatu albo w stylu wiktoriańskim – szlacheckie i eleganckie, skąpane w złocie.
Następnie obejrzeliśmy cały proces wyrobu ozdób choinkowych. Pracownik fabryki nad palnikiem ogniowym rozgrzewał szkło a następnie wydmuchiwał okrągłe bańki. Kolejny etap w powstawaniu bombek to ich srebrzenie. Do każdej bombki wstrzykuje się mieszankę azotanu srebra, amoniaku i kwasu, a następnie zanurza się je w wodzie i potrząsa, dzięki czemu bańki uzyskują piękny srebrzysty połysk. Taki wytwór trafia do farbiarni, gdzie nadaje się im przeróżne kolory. Po koloryzacji wędrują do suszarni, następnie bańki przycina się, kapsluje i ręcznie ozdabia.
W dalszym etapie zwiedzania dzieci mogły poobserwować pracę pań, które były odpowiedzialne za zdobienie ręczne bombek. Przekonały się, że ta czynność wymaga nie tylko talentu ale też ogromnej cierpliwości. Atrakcyjnym punktem wycieczki były warsztaty plastyczne, podczas których dzieci ozdabiały bombki według własnego pomysłu.
Wycieczka była bardzo udana wszyscy wróciliśmy z bombkami, które ozdobią nasze świąteczne choinki.

 

Opublikuj w swoim portalu

Autorem wpisu jest: redaktor