Gry i zabawy rekreacyjne

Za nasze relacje z grawitacją odpowiedzialny jest układ przedsionkowy zwany zmysłem równowagi. Ma on ogromne znaczenie dla rozwoju i uczenia się.
Jest również ściśle związany z wszelkimi układami zmysłów w naszym organizmie, ma także swój udział w utrzymywaniu właściwego napięcia mięśniowego i właściwej postury ciała, pozwala odczuwać i pomaga koordynować ruchy całego ciała.
Na ostatnich zajęciach z koła: „Gry i zabawy rekreacyjne” dzieci kształtowały właśnie zmysł równowagi, który pozwala na czucie położenia i ruchów ciała w przestrzeni. Jego ośrodek znajduje się w błędniku błoniastym, w uchu wewnętrznym.
W związku z tym wykonywały różne aktywności np.
• SPACER Z WORECZKIEM NA GŁOWIE – zabawa ta wymagała prostej postawy ciała, koncentracji, a także przemyślanych, spokojnych ruchów.
• SPACER PO LINII PROSTEJ – wspomniane ćwiczenie podobnie jak wyżej opisane wymagało prostej postawy ciała, koncentracji, a także przemyślanych, spokojnych ruchów.
• TOR PRZESZKÓD – myślę, iż tu wyjaśnienia byłby zbędne. istotnym jest, by tor przeszkód wymagał od dziecka ruchu w różnych płaszczyznach: pełzania, czworakowania, wspinania się, turlania się, a także prób sprawnościowych – takich jak na przykład celowanie.
• BIEGANIE – bieganie rozumiane jako spora ilość ruchu: ściganie się, zabawa
w berka, różnego rodzaju gry i zabawy ruchowe właśnie, na przykład zabawa w bociany i żaby (bieg, na znak zatrzymanie się i stanie na jednej nodze).

Opublikuj w swoim portalu

Autorem wpisu jest: redaktor