Dwujęzyczność

W naszym Przedszkolu (podobnie jak i w Szkole Podstawowej)
wdrażamy elementy nauczania dwujęzycznego.

Projekt realizujemy w ścisłej współpracy z Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Dwujęzyczności – Stowarzyszeniem Bilinguis

W ramach tego projektu dzieci mają kontakt z językiem angielskim codziennie nie tylko w ramach zajęć językowych, ale także podczas całego pobytu w przedszkolu. Język angielski towarzyszy dzieciom przy posiłkach, zajęciach wychowania przedszkolnego oraz przy zabawie swobodnej.

Codzienne zajęcia z języka angielskiego wśród dzieci objętych rozszerzeniem odbywają się przy podziale na grupy, które liczą około 12 osób. Pozwala to naszym maluchom na maksymalną koncentrację uwagi na tych zajęciach oraz daje im możliwość częstego komunikowania się, grania w gry z wykorzystaniem słówek i wyrażeń w języku angielskim oraz poznawania coraz to nowych treści.

Dzieciom nieobce są również piosenki w języku angielskim, które chętnie śpiewają włączając do tego ruchy i gesty. Podczas zajęć omawiamy także zagadnienia, które pojawiają się na zajęciach wychowania przedszkolnego, co umożliwia wykorzystanie tej wiedzy i umiejętności we współpracy z innymi nauczycielami.

Nasza placówka regularnie zaprasza do siebie gości z innych krajów (w ramach współpracy ze Stowarzyszeniem AIESEC), którzy mówią w języku angielskim. Mieliśmy przyjemność rozmawiać z osobami z Chin, Meksyku, Indii i Kolumbii oraz poznawać ich kulturę i tradycje.

Należy pamiętać, że dzieci w wieku przedszkolnym uczą się najlepiej poprzez zabawę, ruch, wierszyki oraz rymowanki. Nie jest więc to nauka list słówek czy czasów gramatycznych.

Dokładamy wszelkich starań, aby dzieci nie odczuwały tego, że uczą się języka obcego, ale żeby były tym językiem otaczane w różnych sytuacjach i czerpały z tego dużo zadowolenia i przyjemności. Tak wczesny i intensywny proces nauczania drugiego języka powoduje, że dzieci zaczynają posługiwać się językiem angielskim mimowolnie – jako drugim naturalnym językiem, w którym mogą się swobodnie komunikować.

Dwujęzyczne dzieciYellow House English