Wycieczka do Osady Średniowiecznej

25 maja 2015r o godzinie 8.50 rano dzieci z grupy „Krasnoludki” i „Motylki” czekały na wyjazd do Osady Średniowiecznej znajdującej się w Hucie Szklanej u stóp Łysej Góry.

Na wycieczkę autokarową pojechało 40 dzieci. Wchodząc do autokaru nikt nie mógł się spodziewać ile niezapomnianych wrażeń dostarczy nam ten wyjazd.

Po dojechaniu na miejsce czekali już na nas mieszańcy osady. Maluchy ze zdziwieniem patrzyły na niewielką wioskę całkowicie wykonaną z drewna, słomy i gliny. Zaciekawieni wyruszyliśmy do pierwszej z chat, które nazywają się chiżynami. Trafiliśmy do Kowala, który pokazał nam czym się zajmuje i jakich narzędzi używa. Następnie powędrowaliśmy do rymarza zobaczyć jak powstają buty i skórzane ubrania. Pełni wrażeń kontynuowaliśmy zwiedzanie podziwiając chatę do cieśli. Obserwowaliśmy jak rzeźbi
w drewnie i oglądaliśmy narzędzia w jego chacie. Zielarka pokazała nam swoje skarby, suszone na wszystkich ścianach jej chałupy. Nazywała je. Dalej weszliśmy do chiżyny, w której robione były gliniane przedmioty. Na półkach pełno było pięknie zdobionych kubków i mis. Ostatnią odwiedzoną przez nas chatą była ozdobiona dywanikami i sznurkami pracownia tkacka, gdzie podziwialiśmy jak pani plecie kolorowe bransoletki. Po środku wioski cały czas paliło się ognisko, a nad nim piekły się przepyszne kiełbasi i chlebek.

Pełni przeżyć bezpiecznie wróciliśmy do przedszkola. Wszystkie dzieci z wycieczki wróciły bardzo zadowolone.